В останні кілька років кількість дітей та підлітків з таким діагнозом неминуче зростає, тому батьки б’ють на сполох і намагаються зрозуміти причини. Варто враховувати один маленький нюанс: гіпертонію у дітей не часто виявляють. Наприклад, дитина гіперактивна, погано спить ночами, і в неї часто йде кров із носа. Батьки можуть навіть не звернутися до лікаря, адже діти мають бути рухливими, а кровотечі з носа трапляються на кожному кроці. Але, на жаль, все це може говорити про підвищений кров’яний тиск у малюка чи підлітка.
Норми тиску у різному віці відрізняються, таблицю за віком можна переглянути тут https://2tuza.com.ua/?p=55216. Всі знають, що тиск у людей похилого віку буде вищим, ніж у молодих. Проте чи кожен лікар звертає увагу, що норми артеріального тиску в дітей віком у віці різні. Більше того, найчастіше цей показник навіть не вимірюється в поліклініках, адже вважається, що підвищений тиск характерний лише для людей похилого віку. Це велика помилка.
Порада: Необхідно дізнатися, які норми артеріального тиску для вашої дитини, і регулярно вимірювати цей показник.
Чому розвивається гіпертонія у дітей
Само собою, гіпертонія у старшому віці розвивається через набуті проблеми з судинами, але в дитячому віці тиск теж може підвищуватися. Трапляються випадки, коли у дитини навіть у віці до десяти років розвивається гіпертонічний синдром. Найбільш поширеною причиною підвищеного тиску в дітей віком є родові травми. Коли дитина йде по родових шляхах, їй нічого не повинно перешкоджати. Якщо пологи проходять з ускладненнями, потрібна стимуляція окситоцином, або дитину витягують щипцями, це накладає сильний відбиток на все його подальше життя.
На виході з родових шляхів у дитини може вивихнутись перший шийний хребець. Як відомо, саме через нього проходить головна хребетна артерія, яка відповідає за харчування головного мозку. При вивиху артерія затискається, що миттєво спричиняє порушення мозкового харчування. Це провокує серце на активну роботу, оскільки крові не вистачає для нормального харчування, отже воно починає працювати на знос. І все це в перші секунди після народження, які і так є величезним стресом для організму новонародженого.
Такі діти, як правило, згодом стають гіпертоніками, причому не лише у старшому віці: синдром починає розвиватися ще в дитинстві.
Вивихи шийних хребців при пологах часто трапляються при кесаревому перерізі, а також при різних ускладненнях.
Причини розвитку гіпертонії у дітей
Які можуть бути причини розвитку гіпертонії?
- Родова травма. Під цим маються на увазі випадки, коли дитину насильно тягнуть за голову під час пологів.
- Стимуляція окситоцину. Нормальні пологи мають відбуватися природно. Будь-яке втручання у процес обов’язково веде до ускладнень. На жаль, бувають ситуації, коли цей захід є вимушеним, коли існує загроза для життя жінки чи дитини.
- Кесарів розтин. Багато хірургів намагаються якнайшвидше завершити родові процеси, зробити надріз якнайменше, а дитину дістають «так-сяк». Організм малюка повністю розслаблений усередині утроба, і напружується він тільки при проходженні по родових шляхах. При кесаревому перерізі малюк не встигає напружитись, тому ніжні шийні хребці дуже легко пошкодити, до того ж не лише шийні, а й весь хребет загалом.
Усі зазначені вище причини призводять до того, що порушується кровопостачання головного мозку. Це характерно для людей похилого віку, і така проблема в дитячому віці накладає відбиток на все подальше життя.
В результаті можна спостерігати всі симптоми гіпертонії, оскільки механізм її розвитку буде однаковий як у літньому віці, так і в дитинстві. Якщо вчасно не виявити таких пологових травм і не звертати увагу на гіперактивність дитини, це може призвести до стійкої гіпертонії в юнацькому віці.
Дуже важливо вчасно звертати увагу на подібні симптоми, не приховувати обставин пологів при огляді лікаря, щоб була можливість вчасно розпізнати гіпертонічний синдром і вжити відповідних заходів. Ті молоді люди, у яких розвивається гіпертонія в такому ранньому віці, змушені приймати медикаменти для нормалізації тиску і багато років боротися з наслідками порушеного кровопостачання мозку.