Склад раундапу: гліфосат (діюча речовина), ПАР (для підвищення липкості до поверхні рослин).
Гліфосат (ізопропропілатинна сіль) – гербіцид, вбиває будь-які рослини, виняток становлять генно модифіковані культури. Також входить до складу препаратів Вихор, Гліфос, Агрокілер, Ампір, Аргумент Стар, Ураган форте, Рубін-Санті, Торнадо, Zarit, Тріумф, Граунд та інші.
Механізм дії: потрапляючи на поверхню рослини протягом 6 годин проникає в клітини, втручається в метаболізм і блокує синтез життєво важливих процесів (на це йде близько семи днів), внаслідок чого рослина гине. Гербіцид поширюється по всіх частинах рослини, у тому числі і по коріння, відповідно загине вся колонія рослини. Наприклад терен або вишня – вам набридла поросль і ви вирішили її позбутися за допомогою гліфосату (діюча речовина) то загине і материнська рослина. Інструкція із застосування раундапу знаходиться за цим посиланням https://barra.com.ua/?p=13916.
Плюси: простота та легкість використання, надійне порятунок від бур’янів (наприклад від борщівника)
Мінуси: токсичність (пишуть 3 клас), негативний вплив на ґрунт убиваючи ґрунтові мікроорганізми важливі для родючості, небезпека для культурних рослин при випадковому попаданні.
За масштабами виготовлення та використання у сільськогосподарському виробництві гліфосат знаходиться на першому місці серед гербіцидів у всіх країнах світу.
Відповідно до низки досліджень цей гербіцид небезпечний для здоров’я людини. Збільшує ризик захворювання на неходжкінську лімфому, мієлому — злоякісне захворювання крові.
Найвідоміші позови проти раундапу:
Дуейн Джонсон відсудив у виробника гліфосату 289 мільйонів доларів США, садівник зумів довести, що причиною раку став гліфосат.
Едвін Гардеман, 70-річний фермер застосовував гербіцид протягом 30 років, зараз він хворий на неходжкінську лімфому, відсудив 80 мільйонів доларів США.
Виробники (“Monsanto” частина міжнародного концерну “Bayer”) природно запевняють, що засіб безпечний і ефективний.
Суд Франції заборонив засіб раундап, хоча сама діюча речовина не заборонила.
Сальвадор, Шрі-Ланка, Мальта, Нідерланди запровадили повну заборону проти гліфосату.
У 2012 році була опублікована стаття про онкології у щурів, яких близько двох років годували генно-модифікованою кукурудзою, вирощеною за допомогою гліфосату. Пізніше стаття була відкликана через великий поток критики.
Автори іншої статті стверджують, що хімікат пошкоджує ДНК і діє на ендокринну систему, точніше на рівень статевих гормонів і блокує шикіматний шлях не тільки у рослин, але і бактерій, як наслідок може бути небезпечний для мікробіома людини – спільноти мікробів, що населяють кишечник і слизові оболонки. Ця речовина пригнічує корисні бактерії та тренує опірність патогенних паличок типу сальмонели.
Наприклад кишкові бактерії – основне джерело вітамінів фолатів в організмі. Їх дефіцит сприяє пошкодженню ДНК та розвитку раку.
Користуватися цим препаратом чи ні вирішувати вам.