Все як у класичному рецепті полуничної настоянки, якщо не знаєте його подивитися можна за посиланням https://b-i-g.com.ua/polunichna-nastoyanka-v-domashnix-umovax-7-pokrokovix-receptiv/. Потрібно кілограм полуниці, порожня банка, 300 г цукру. Трохи більше за літр самогону міцністю 40-45 градусів і 1 лимон. Висипаємо ягоди в банку, і ягоди перед цим необхідно підготувати, перебрати, прибрати гнилі, перестиглі. Якщо трохи гнилий обрізати і прибрати всі плодоніжки. Після цього ягоди помити. Кілограм ягід у трилітровій банці засипаємо цукром. Якщо насолода вам здасться недостатньо, завжди можете додати. Якщо ж буде надто солодке, то доведеться розбавляти, а це не завжди добре. Готові ягоди з цукром у банку заливаємо гарним самогоном. Подвійна перегонка, міцністю 45 градусів. Врахуйте що полуничний сік, цукор, все це розбавить самогон. І взагалі фортеця вийде десь 26-28 градусів. А це, як правило, буде ще слабше в районі 24 градусів.
Заливаємо самогон так, щоб рівень самогону був вищим за рівень десь на 2 сантиметри. Закриваємо кришкою все це ретельно збовтуємо, цю процедуру необхідно повторювати кожні три-чотири дні. Ставимо банку у темне місце, кімнатної температури, якщо є темне, тепле місце взагалі буде чудово. У літній період просто темне місце при кімнатній температурі. Можна просту шафу, ставимо на 30 днів. Пам’ятаєте у класичному рецепті 45 тут 30. Чому через 30 днів?
Фільтруємо нашу настойку, вже напевно самі здогадалися, це полунична настойка. Ми її вже зробили, можна її зараз уже починати пити, не одразу звичайно, почекати десь кілька місяців. Але ми в даному випадку підемо далі і зробимо дещо цікавіше, ніж просто полунична настоянка. Нам буде потрібно лимон, не зовсім невеликий ну так середнього розміру. Перш ніж проводити з ним якісь маніпуляції, рекомендую його гарненько помити. Плід губкою з милом, потім ошпарити окропом, обполоснути холодною водою і витерти насухо. Лимон обробляють такою гидотою і все це накопичується саме на оболонці цитрусових, в даному випадку лимона. Тому добре ошпарьте, це все окропом. Щоб прибрався цей консервант, тому що вам знадобиться саме цедра лимона.
Саме цедру, ось цей жовтенький шар, за ним іде такий білий шар, його не потрібно, він викликає гіркоту, нам потрібна саме цедра. Потім з лимона, що залишилися, вичавлюємо м’якоть. Сік тепер додаємо, все в полуничну настоянку, цедру та сік. Закриваємо кришкою і ставимо тепер на два тижні у тепле, темне місце. Через два тижні необхідно нашу настойку відфільтрувати від цедри лимона та залишку полуниці. Виходить майже півтора літра, полунично-лимонної настоянки. Полуничка така солодкувата, в той же час лимончик додає свої пікантні, як кислинки. Жінкам чесно сказати не дуже. Майте на увазі, такий цікавий напій, полуниця з лимоном. Можна поєднати дві протилежності, може комусь цікаво спробуйте.